MIFFY

MIFFY

MIFFY, JE TO ONA ČI ON? A AKO VLASTNE VZNIKLA?

 

HISTÓRIA

Miffy je zajačica, ktorá vznikla ako príbeh v ​​roku 1955. Počas dovolenky v Egmonde aan Zee známy holandský umelec Dick Bruna rozprával svojmu najstaršiemu synovi Sierkovi pred spaním príbehy o malej bielej zajačke, ktorá žila krásny život na záhrade svojho rekreačného domu. Tento zajačik sa stal inšpiráciou pre Miffy. Neskôr, keď Dick začal načrtávať Miffyho, rozhodol sa, že by radšej nakreslil zajačika v malých šatoch než oblečeného do nohavíc, a tak sa Miffy stala zajačikom dievčatko.

Miffy, rok 1955

V prvých rokoch vyzerala Miffy trochu ako našuchorená hračka s disketovými ušami, ale od roku 1963, keď boli knihy prvýkrát publikované v štvorcovom formáte, sa stala Miffy, ktorú dnes poznáme, malým bielym zajkom s výraznym „x“ noštekom a čiernymi očami. Má dve špičaté uši a malé bacuľatú tvár. V diele „Miffy dream“ (1979) a vo všetkých nasledujúcich príbehoch sú jej uši a tvár mierne zaoblené a vyváženejšie. Potom sa jej telo začalo trochu obliť a jej kontúry sú jemnejšie.

Miffy´s dream

Po príbehu " Miffy in the tent" (1995) jej vzhľad zostal takmer rovnaký až do roku 2001, keď sa proporcie jej hlavy a tela mierne zmenili. V ďalšom príbehu " Miffy the ghost" Miffy viac pripomínala batoľa. Jedno z posledných príbehov je „Miffy and the new baby“ (2003),keď sa Miffy stala veľkou sestrou a vyzerala zrazu ako skutočný zajačik dievčatka.

Miffy je najznámejšou a najobľúbenejšou postavou Dicka Bruna, ktorá je zastúpená vo viac ako 30 knihách, čo je omnoho viac ako ktorákoľvek iná postava, ktorú vytvoril. Miffy apeluje na deti z celého sveta, vnáša pocit bezpečia. Mnoho detí sa dokáže stotožniť s Miffy a jej dobrodružstvami. Je nekomplikovaná a nevinná, má pozitívny prístup a je vždy otvorená novým zážitkom.

"Podľa japonskej a čínskej astrológie sa Dick Bruna narodil v roku králika."

Meno Miffy

V Holandsku je Miffy známy ako „Nijntje“, ktoré pochádza z holandského slova „konijntje“, čo znamená „malý zajačik“. Toto je veľmi logické meno pre každého, kto hovorí holandsky, ale nie iným jazykom. Pretože „Nijntje“ sa dá len veľmi ťažko vysloviť pre ľudí nerozpravájucich po holandsky  , nazvali malého zajačika jednoducho Miffy. Názov nemá žiadny špeciálny význam, ale je ľahké vysloviť ho vo všetkých jazykoch. V minulosti mala Miffy v každom jazyku iné meno. Bola známa napríklad ako „le petit lapin“ vo francúzštine a ako „kleintjie“ v afrikánčine, ale od roku 1996 je známa ako Miffy všade mimo Holandska.

Popularita Miffy dnes

Postavička Miffy sa dnes preslávila po celom svete hlavne vďaka LED lampám od značky Mr Maria, ktorá má holandskú základňu a ktorá má na túto postavičku aj autorské práva. Jedna z lámp dokonca získala v roku 2018 medzinárodnú cenu za dizajn v súťaži Red Dot Award a tak sa stali tieto lampy ikonou každej modernej detskej izby.